Konto oszczędnościowe czy lokata? Co jest lepsze?

Posiadając nadwyżki finansowe zaczynamy zastanawiać się nad sposobem powiększenia swoich oszczędności. Podstawowymi produktami, które ma w swojej ofercie każdy bank to lokata i konto oszczędnościowe. Przygotowaliśmy, krótki poradnik ułatwiający podjęcie decyzji.

Konto oszczędnościowe

Zalety

Konto oszczędnościowe, w większości banków, jest automatycznie otwierane razem z rachunkiem osobistym. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem na pewno zaletą będzie fakt, iż działa ono podobnie jak zwykły ROR. Różnica polega na tym, że środki które się na nim znajdują powiększają się o określony procent w skali miesiąca lub roku. Zgromadzone pieniądze możemy w dowolnym momencie wypłacić. Docenią to zwłaszcza osoby, które nie dysponują dużymi kwotami. Rachunek oszczędnościowy mogą potraktować jak fundusz rezerwowy – tzw. pieniądze na czarną godzinę. Więcej informacji o kontach znajdziesz na stronie: https://kontomat.net/.

Wady

Największą wadą rachunku oszczędnościowego jest stałe oprocentowanie niezależnie od kwoty jaką na nim umieścimy. Co więcej, w związku z tym, że jest ono zależne od stóp procentowych nigdy nie wiemy jakie będą nasze zyski. Warto także pamiętać, że wypłaty częstsze niż raz w miesiącu wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Lokata

Zalet

Lokata, tak samo jak i konto oszczędnościowe nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeśli dostaliśmy jednorazowo większą kwotę i chcemy ją przechować w taki sposób, aby nie być narażonym na pokusę wydania oszczędności, to lokata będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Możliwość utraty odsetek tworzy psychologiczną barierę – nawet, jeśli oprocentowanie depozytu nie jest wysokie, zastanowimy się dwa razy zanim naruszymy oszczędności. Przed podjęciem decyzji o tym w jakim banku ulokujemy swoje oszczędności warto poszukać promocji – często nowi klienci otrzymują wyższe oprocentowanie. Więcej informacji o lokatach znajdziesz na stronie: http://extralokaty.pl/.

Wady

Aktualnie lokaty mają bardzo niskie oprocentowanie. Tak samo jak w przypadku rachunków oszczędnościowych zależne jest ono od stóp procentowych. Jednak w najbliższym czasie konieczne będzie podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co spowoduje wzrost opłacalności zakładania lokat.

Lokata czy rachunek oszczędnościowy?

Niestety nie ma tu jednej odpowiedzi. Jeśli planujemy zainwestować pieniądze na dłuższy czas warto pomyśleć nad lokatą. Z kolei u osób, które chcą regularnie odkładać o wiele lepiej sprawdzi się rachunek oszczędnościowy. Generalnie zyski będą porównywalne a decyzja powinna być podyktowana naszymi preferencjami.  Dobrym pomysłem może być rozłożenie części oszczędności na lokatę i konto oszczędnościowe. Wówczas po kilkumiesięcznym okresie testowym będziemy w stanie precyzyjniej określić, który system bardziej sprosta naszym oczekiwaniom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*