Polacy coraz chętniej zakładają IKE

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane z których wynika, że konta IKE I IKZE posiada łącznie ponad 1,6 mln osób. Aktualnie Polacy odłożyli na nich oszczędności w wysokości 9,7 mld zł. Takiego wyniku nigdy do tej pory nie zanotowano. Czy jest się z czego cieszyć?

Oszczędności na kontach emerytalnych

Reforma emerytalna planowana przez PiS z pewnością pozytywnie wpłynęła na ilość informacji jakie dociera do nas w związku z koniecznością samodzielnego oszczędzania na starość. Zanim jednak Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną funkcjonować Polacy zaczęli swoje środki lokować na dostępnych kontach emerytalnych jakimi są IKE i IKZE. Duży wzrost zgromadzonych funduszy jest efektem, nie tylko wypracowanych zysków, lecz przede wszystkim rezultatem nowych wpłat. Z analiz KNF wynika, że obecnie na indywidualnych kontach aktywnie odkłada 511 tys. osób (to kolejny rekord w historii).

W 2017 roku na konta IKE oraz IKZE wpłacono aż 1,9 mld zł, z czego 1,8 mld zł to nowe wpłaty Polaków. Pozostała kwota to efekt wypracowanych zysków – np. wzrost wartości posiadanych akcji lub obligacji.

Z czego wynika wzrost?

Wzrost zainteresowania dodatkowym, samodzielnym oszczędzaniem na emeryturę z pewnością wynika z poprawy finansowej Polaków. Z danych GUS wynika bowiem, że w ubiegłym roku osoba pracująca na etacie zarobiła średnio 4271,51 zł brutto, czyli ok. 3 tys. zł na rękę. Oznacza to, że przeciętna płaca rok do roku wzrosła realnie (a więc po uwzględnieniu inflacji) o 3,4 proc. Co więcej, w samym czwartym kwartale 2017 r. średnia wypłata brutto przekroczyła 4,5 tys. zł i była wyższa rok do roku aż o 7,1 proc.

Co prawda są to wartości średnie, które nie pokazują sytuacji finansowej wszystkich Polaków. Faktem jednak jest, że obecnie nasza gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji a bezrobocie jest najniższe w historii. Coraz częściej firmy mają problem ze znalezieniem pracownika, dlatego też zaczynają podnosić pensje nawet na najniższych stanowiskach.

Tak jak pisaliśmy na początku – wpływ na większe zainteresowaniem oszczędzaniem na emeryturę ma także rosnąca świadomość Polaków. Od kilku lat w mediach pojawiają się informacje o tym, że nasze społeczeństwo starzeje się w rekordowym tempie. Rodzi się coraz mniej dzieci a ludzie żyją zdecydowanie dłużej. Z raportu Fundacji Kaleckiego wynika, iż mediana z obecnego poziomu 39,6 lat do 2030 ma podnieść się do 45,7 lat, a w perspektywie roku 2060 – do 50,5 lat.

Oznacza to, że już za 12 lat połowa mieszkanek i mieszkańców Polski będzie mieć więcej niż 45 lat. Co więcej, mamy jeden z niższych współczynnik płodności spośród krajów należących do OECD. Zgodnie z prognozami w 2030 roku na jedną Polkę przypadać będzie zaledwie 1,4 urodzeń. Jeżeli to się sprawdzi do 2060 roku populacja Polski zmniejszy się o 6 milionów. A to oznacza, że podczas gdy dziś na jednego emeryta pracują trzy osoby, tak za cztery dekady pracować będzie zaledwie jedna. Perspektywy dla przyszłych pokoleń nie są zbyt krzepiące.

Wzrost zainteresowaniem IKE I IKZE – mamy się z czego cieszyć?

Niestety, mimo dość sporego wzrostu zainteresowania IKE i IKZE nadal zbyt mało Polaków oszczędza na emeryturę. Sam fakt, że na 1,6 mln kont aktywnych jest tylko 511 tys. osób oznacza, że tylko jedna trzecia z nich jest zasilana jakimikolwiek pieniędzmi. Przy czym aktynie zawodowo Polaków w tej chwili jest około 19 milionów – posiadacze kont emerytalnych stanowią zaledwie 3 proc.!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*