Co to Pracownicze Plany Kapitałowe?

Mniejsze pensje co miesiąc, za to wyższe przyszłe emerytury. PiS ma nowy pomysł na to w jaki sposób Polacy mają zabezpieczyć się finansowo na swoją starość. Nowym sztandarowym programem obecnego rządu mają być Pracownicze Plany Kapitałowe. Co warto już dziś o nich wiedzieć?

Pracownicze Plany Kapitałowe – nowy program emerytalny

Pracownicze Plany Kapitałowe są jedną z zapowiadanych wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego reform. Dzięki niemu mają wzrosnąć nasze oszczędności, a wraz nimi emerytury. PPK mają ruszyć 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z jego założeniami, zapisani do niego zostaną wszyscy pracujący Polacy, w wieku od 19 do 55 lat. Łącznie jest to 11 mln osób, w tym 9 mln pracujących w sektorze prywatnym, a 2 mln w publicznym. Do Pracowniczych Planów Kapitałowych przyłączeni zostaną wszyscy odprowadzający składki na ubezpieczenie emerytalne, niezależnie od formy zatrudnienia.

Warto jednak pamiętać o tym, że udział w programie jest dobrowolny. Każdy z nas, po automatycznym zapisaniu, będzie mógł z niego zrezygnować. W jaki sposób? Składając odpowiednie dokumenty, w miejscu swojego zatrudnienia. Trzeba będzie to powtarzać co dwa lata, ponieważ po upływie tego czasu będziemy zapisywani do niego ponownie. W system PPK zaangażowane ma być zarówno państwo, pracodawcy jak i pracownicy.

Ile będą wynosić składki na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe składać się będą:

  • z jednorazowej składki powitalnej od państwa – 250 zł,
  • rocznej dopłaty od państwa – 250 zł,
  • składki podstawowej pracodawcy, wynoszącej 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składki dodatkowej pracodawcy, która wyniesie do 2,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składki podstawowej pracownika, wynoszącej 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składki dodatkowej pracownika – również do 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Ile można zaoszczędzić?

Przykładowo, osoba, zarabiająca minimalne 2100 brutto, na Pracownicze Plany Kapitałowe przeznaczy 42 zł miesięcznie. Pracodawca, w podstawowej wersji dołoży 1,5 proc., które również liczone jest w pensji brutto i wyniesie 31,5 zł. Do tego również 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie) dołoży państwo. Zaznaczyć tu trzeba, że ta składka pracownicza pobrana będzie od wypłaty na rękę, przez co niestety będzie ona niższa. Osoba zarabiająca, przez najbliższe 25 lat minimalną pensję, odłoży 44 tys. zł. Zaoszczędzone pieniądze będzie można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia. Jednorazowo ma to być 25 proc. zebranych środków, czyli przy wypłacie 2100 zł, wyniesie to 11 tys. zł. Resztę natomiast można rozłożyć na 10 lat rat, co daje nam 275 zł ekstra miesięcznie. Środki wpłacane na Pracownicze Plany Kapitałowe są w pełni dziedziczne, a po śmierci oszczędzającego trafią do jego spadku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*